Najčastejšie otázky a odpovede

Môžem aj ja skúsiť freediving?

Freediving je takmer pre každého. Vo freedivingu si každý nájde to svoje – relaxáciu, uvoľnenie, vzrušenie, cestovanie, spojenie človeka s prírodou alebo so sebou samým. Nie je to len výkonnostný šport, v ktorom sa freediveri potápajú do obrovských hĺbok. Je to najmä nádherná aktivita, ktorá ti umožní spoznať krásy pod vodou pohodlne na jeden nádych. Každý človek je schopný potápania sa. Seniori, ale aj teenageri, ženy aj muži. Popularita freedivingu stále rastie a venuje sa mu množstvo ľudí všetkých kategórií. Je to samozrejme fyzická aktivita, a pokiaľ chceš posúvať svoje limity, tak je tréning neoddeliteľnou súčasťou tohoto športu. Nejde o adrenalínovú záležitosť, práve naopak. Ide o sústredenie a upokojenie zároveň. Často tak dosahujú skvelé výsledky aj ľudia, ktorí ako profesionálni atléti nevyzerajú. Ktokoľvek sa rozhodne s nami spolupracovať, budeme sa snažiť nájsť cestu, ako spríjemniť spoločný čas pod vodou.

Prečo Molchanovs, ktorý kurz, a prečo práve Apnea Nautica?

Na Slovensku existuje viacero škôl, ktoré ponúkajú kurzy freedivingu. Majú podobné základy, ale v niektorých veciach sa odlišujú. Mám tým skôr na mysli štruktúru, alebo to, na čo je kladený väčší dôraz, než že by sa v niečom zásadnom rozchádzali. Molchanovs kurzy sú veľmi moderné, vytvárajú ich dnešní najlepší freediveri a je kladený veľký dôraz na praktickú prípravu. Obsahuju veľa návodov, technické a mentálne cvičenia a naozaj postupná adaptácia a zlepšovanie. Po absolvovaní kurzu získaš prístup k Molchanovs Movement komunite a k jedinečným tréningovým plánom zostavovaných Alexeyom a ďalšími aktívnymi freedivermi. Tým je unikátny a pomôže ti ďalej rozvíjať sa.

Pri výbere kurzu ide ale hlavne o inštruktora, u ktorého kurz robíš, pretože inštruktor má kvalitu kurzu vo svojich rukách. Referencie, skúsenosti, alebo výkony môžu napovedať. Nie je to ale vždy tak, že každý, kto sa vie potápať hlboko, je aj kvalitným inštruktorom. Po dlhej aktívnej športovej kariére a niekoľkoročných skúsenostiach s potápaním ako asistent inštruktora som sa rozhodol odovzdávať moje vedomosti a schopnosti ďalej. Aj pred získaním inštruktorskej licencie som rád ľuďom pomáhal a radil v otázkach správnej techniky, vybavenia a tréningových návykov.

Kurzy na seba nadväzujú a absolvovať ich v jeden za druhým je určite výhoda. Nemusíš robiť všetky na jednom mieste, alebo u jedného inštruktora. Postupnosť je dôležitá, a netreba sa ponáhľať za hĺbkami alebo dĺžkami. Konštantné zlepšovanie sa je krok k úspechu, na ktorý treba byť pripravený fyzicky, technicky a mentálne, pretože každý ďalší kurz prináša niečo nové, náročnejšie a čím lepšie sú tvoje zručnosti, tým viac sa môžeš sústrediť na vlastný progres.

Klub Apnea Nautica poskytuje možnosť posúvať nielen svoje limity, ale aj zaradiť sa do komunity freediverov, ktorí spolu trávia čas, cestujú za freedivingovými zážitkami a zúčastňujú sa súťaží.

Čo všetko musím vedieť, než sa do kurzu prihlásim?

Prvým pravidlom je zaplávanie vzdialenosť 200m voľným spôsobom na ​​hladine bez prerušenia. Zvyšok ťa už naučíme my.

Môže byť môj zdravotný stav prekážkou?

Freediving je fyzická aktivita a tvoje telo a myseľ čaká určitá záťaž. Počas ponorov na nádych dochádza v tele k určitým zmenám, ktoré nám umožňujú zostať pod vodou dlhšie. Pre tvoje telo to bude niečo nové, preto ti prehliadku u lekára, pokiaľ možno u špecialistu, určite odporúčam.

Súčasťou kurzu je vypnenie zdravotného formulára s otázkami týkajúcimi sa tvojho zdravotného stavu. Vytlač si ho a podrobne prečítaj. Ak na každú otázku odpovieš „NIE“ (nemám tento zdravotný problém), je to dostačujúce. Pre akúkoľvek inú otázku nás neváhaj kedykoľvek kontaktovať, radi zodpovieme tvoje otázky.

Aké vybavenie potrebujem na hĺbkový alebo bazénový kurz?

Keď s freedivingom chceš začať, klub Apnea Nautica poskytuje možnosť zapožičania celej výbavy počas kurzu za poplatok. Ak si rozhodnutý si veci kupovať sám, radi ti pomôžeme s výberom správnej výstroje.

Počas freedivingu je dôležité dodržiavať hydratáciu organizmu, preto maj so sebou fľašu s vodou. V učebni budeš potrebovať jóga matku (podložka na cvičenie) a pohodlné športové oblečenie.

Na čo kurz vlastne potrebujem, nemôžem sa rekreačne potápať bez neho?

Môžeš. V kurze sa ale dozvieš množstvo dôležitých informácií a rád priamo od kvalifikovaného inštruktora. Ako funguje telo počas zádrže dychu a aké procesy sa v ňom odohrávajú, porozumieš základom fyziky vo freedivingu, naučíš sa správnu techniku, alebo ako riešiť a predchádzať krízovým situáciám. A pretože najlepšia cesta ako si zručnosti osvojiť je prax, je v kurze veľa času na tréning vo vode. Naučíš sa správnu techniku ​​dýchania pred a po ponore, ako sa efektívne vo vode pohybovať a mnoho ďalšieho. Na konci kurzu budeš určite lepším freediverom a budeš vedieť, ako sa potápať bezpečne. Aj keby si sa rozhodol žiadny kurz nikdy neabsolvovať, zapamätaj si aspoň tú najdôležitejšiu radu: Nikdy sa nepotápaj sám!

Nikdy som žiadny kurz neabsolvoval, ale potápať sa viem, môžem preskočiť prvý level?

Áno, je to možné. Pred samotnou registráciou je potrebné overiť tvoje znalosti a praktické zručnosti, a pokiaľ si na úrovni základného kurzu, môžeš to skúsiť. V každom kurze sa ale naučíš niečo nové, kurzy na seba nadväzujú a je určite lepšie absolvovať ich všetky od začiatku.

Nenašiel si odpoveď na svoju otázku? Konataktuj nás!